Až 500 eur za tip

Kysucké noviny sa vo svojom májovom vydaní venovali poklesu cien nehnuteľností, ktorý sa týkal aj okolia Žiliny a Kysúc. Podľa štatistík sa ceny nehnuteľností pohybujú na úrovni zo začiatku vlaňajšie roka a pokles stále pokračuje. Za našu realitnú kanceláriu 1. Reality Rent sa k téme vývoju cien nehnuteľností vyjadrila realitná maklérka pre oblasť Čadce Mária Habčáková.

Ktorý typ nehnuteľností šiel najviac dole?

Mária Habčáková: „Zníženie cien sa najviac dotklo najmä starších bytov a domov a to zhruba o 15-20 percent oproti minulému roku.”

Aký je teraz vývoj dostupnosti bývania mladých ľudí? Majú záujem o nájomné bývanie, alebo idú aj do vyšších splátok?

Mária Habčáková:  „Vzhľadom k zníženým cenám bytov nie je cítiť ich prebytok v ponuke. Ak je cena primeraná, byt sa predá. Všetko však záleží a je závislé od príjmu kupujúcich, ich bonity, úverového registra atď... Ideálne je preveriť si svoje možnosti na úver vopred. Samozrejme, zvýšené úroky úverov sa odzrkadľujú na vyšších mesačných splátkach úveru v závislosti od príjmu, preto pre mnohých je vlastné bývanie nedostupné. Tí, ktorí si s rôznych dôvodov nemôžu dovoliť úver, hľadajú bývanie prostredníctvom nájmu. Môžem potvrdiť, že záujem o nájomné byty je naozaj veľký.”

Majú predávajúci realistické očakávania? Sú ochotní rokovať o cene?

Mária Habčáková:  „Niektorí predávajúci majú prehľad o súčasnom trhu a vedia, že situácia sa zmenila a ceny najmä starších bytov a domov poklesli. Ak nie je správna stanovená cena, tak o nehnuteľnosť nie je záujem, nerealizujú sa obhliadky a nehnuteľnosť sa stane tzv. "ležiakom". Ak potrebujú predať teraz, znížia cenu a predajú alebo nehnuteľnosť prenajmú. V prípade, že ich predaj nesúri, počkajú na priaznivejšiu dobu, kedy opäť ceny vzrastú.“

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.